Σε ένα κατάμεστο Ιβανώφειο με άκρως μπασκετική ατμόσφαιρα, ο Ιωνικός αν και έφθασε πολύ κοντά στη νίκη, ισοφαρίστηκε σχεδόν σε νεκρό χρόνο από ½ ελεύθερες βολές με το παιχνίδι να κρίνεται ουσιαστικά στο τελευταίο λεπτό  της παράτασης. Αχίλλειος πτέρνα των Νικαιωτών, τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ όπως επίσης και το πικ εν ρολ των γηπεδούχων που ιδίως στο τέλος έκρινε σημαντικά το ματς.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Βασιλόπουλο, Καράμπουλα, Κομποδιέτα, Κανονίδη και Σάφτεναρ. Οι Νικαιώτες εμφανίστηκαν στην «αρένα» όντας πολύ σοβαροί, κάνοντας ένα 2-7 στα πρώτα 2’. Γρήγορα όμως το παιχνίδι έδειξε ότι θα είναι οριακό καθώς στο 5’, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 12 πόντους αμφότερες. Ωστόσο, το μομέντουμ έδειχνε Ηρακλής, καθώς από το 9-12, με πολλή ενέργεια στην επίθεση και πιο συγκεκριμένα με δύο τρίποντα του Πολυτάρχου έπαιρνε κεφάλι στο σκορ με 17-12 τη στιγμή που ο Ιωνικός έδειχνε εγκλωβισμένος κοντά στο καλάθι με αποτέλεσμα να προσπαθεί να απειλήσει ανεπιτυχώς από μέση και μακρινή απόσταση. Κάπου εκεί ωστόσο, η κατάσταση άλλαξε και απάντησε με τον ίδιο τρόπο στον Ηρακλή, όταν ο Κανονίδης με δύο διαδοχικά τρίποντα έγραφε το 19-20. Στο 8’ το σκορ ήταν στο 21-20 με τον Ηρακλή να εκμεταλλεύεται μέχρι εκείνο το σημείο τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» αλλά και το γεγονός ότι «χτυπούσε» τον Ιωνικό με αλλαγές στα σκριν, γεγονός που ο Ιωνικός δε μπορούσε να ανακόψει. Σκορ δεκαλέπτου, στην απόλυτη ισορροπία, 27-27.

Στην ίδια ισορροπία ξεκίνησε το ματς και στο Β’ δεκάλεπτο με το σκορ στο 12’ να διαμορφώνεται στο 29-29. Πολλά προβλήματα ωστόσο έμελλε να βάλει στους Νικαιώτες ο Πολυτάρχου, ενώ ξεκάθαρη ήταν η υπεροπλία του «Γηραιού» στους ψηλούς τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά με τους Κακαρούδη και Ρουτκάουσκας. Ο Ιωνικός όμως βρήκε τον τρόπο και με τον Σάφτεναρ κατάφερνε να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Με τρίποντο μάλιστα του πολύ καλού Δημητριάδη, έπαιρνε και κεφάλι στο σκορ στο 27’ με 42-43 κι ενώ στο 24’ έχανε με 37-34. Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο όριο με τον Ηρακλή να παίρνει βραχεία κεφαλή λίγο πριν την εκπνοή με καλάθι του Πολυτάρχου καθώς στην επαναφορά ο Βασιλόπουλος δέχθηκε τάπα από τον Πολυτάρχου όταν ο πρώτος προσπάθησε να πετάξει τη μπάλα, πίσω από τη σέντρα. Σκορ ημιχρόνου, 48-47.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός ξεκίνησε με τους Μπατή, Βασιλόπουλο, Καράμπουλα, Κανονίδη και Σάφτεναρ. Σε εξαιρετική φόρμα ο Κακαρούδης καθώς ήταν αυτός που σκόραρε όλους τους επόμενος 10π. της ομάδας του. Σε ισορροπία πάντως το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ όταν δεν υπήρχε ισοπαλία (54-54 στο 25’). Το κέρδος του Ιωνικού από εκείνο το σημείο κι έπειτα ήταν ο Τσαγκαράκης ο οποίος άρχισε να βοηθά τόσο στο αμυντικό κομμάτι παίρνοντας αμυντικά ριμπάουντς και δίνοντας ώθηση μπροστά, σκοράροντας παράλληλα. Η απάντηση από πλευράς Ηρακλή, συνεχίζοντας να εκμεταλλεύεται την υπεροχή του στους ψηλούς άκουγε στο όνομα του Ρουτκάουσκας με τους παίκτες του Ηρακλή να παίζουν τόσο καλά το πικ εν ρολ και τον Λιθουανό να «τρυπάει» το αντίπαλο καλάθι. Σκορ δεκαλέπτου, 61-62.

Στην τελευταία περίοδο ξεδιπλώθηκε σε όλη της τη μεγαλοπρέπεια όλη η τακτική των δύο προπονητών. Στο 32’, ο Καράμπουλας κέρδισε το 4ο φάουλ του Αθανασούλα και με το σκορ να είναι στο 65-66. Να πούμε εδώ ότι και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες από τη γραμμή των βολών. Τα προβλήματα λόγω φάουλ ισοφαρίστηκαν ωστόσο 1’ αργότερα, όταν ο Βασιλόπουλος κάνοντας ένα αμυντικό και ένα επιθετικό φάουλ, έφτασε κι αυτός στα 4 και αποσύρθηκε για να προφυλαχθεί. Στο 35’ το σκορ ήταν 71-73, με την έκβαση του αγώνα να προμηνύεται οριακή. Ο Ιωνικός παρ’ ότι επιθετικά έδειχνε να βρίσκει λύσεις, δε μπορούσε να θεμελιώσει μια διαφορά καθώς οι δεύτερες επιθέσεις που κέρδισε ο Ηρακλής τον κρατούσαν μέσα στο παιχνίδι. Ωστόσο ήταν εμφανής η κούραση τόσο του Κακαρούδη όσο και του Ρουτκάουσκας, μη μπορώντας να αξιοποιήσουν το μπόνους των βολών. Κι ενώ ο Ιωνικός για πρώτη φορά στο παιχνίδι παίρνει ένα προβάδισμα 7π. (71-78), η επιπολαιότητά του στην επίθεση και ένα μικρό σερί 5-0, λόγω δεύτερων επιθέσεων, έφερε το παιχνίδι στο 76-78 στο 38’. Ο Ιωνικός είχε εγκλωβιστεί, εκδηλώνοντας επιθέσεις στην εκπνοή του χρόνου και όχι με καλές προϋποθέσεις. Στην επόμενη φάση, ο Σοκ με μεγάλο υπό πίεση τρίποντο έδινε το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς, σηκώνοντας στο πόδι όλο το Ιβανώφειο. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια δύο φορές, μία με τον Σάφτεναρ για τον Ιωνικό και μία με τον Ρουτκάουσκας για τον Ηρακλή. 24’’ πριν το τέλος, ο Λιακόπουλος πήρε το όπλο του, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους μπλε με 81-82. Ο «Γηραιός» είχε μια ολόκληρη επίθεση για πάρτη του. Μετά από κόντρα στα 4’’ έγινε επαναφορά από τα πλάγια, ο Σοκ βγήκε από τα σκριν το υπό πίεση σουτ βρήκε δοκάρι, ωστόσο ο Ρουτκάουσκας βρέθηκε μόνος του κάτω από το καλάθι με το Σαχπατζίδη να αναγκάζεται να του κάνει φάουλ λίγο πριν σκοράρει με 0,1’ να απομένει. Ο Λιθουανός έδειξε τραυματίας και τη θέση του για τις δύο βολές πήρε ο νεαρός Αποστολίδης. Άστοχη η πρώτη, μέσα η δεύτερη και 82-82. Στην επαναφορά, ο Ιωνικός σε 1 δέκατο ήταν δύσκολο να κάνει πολλά και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση, οι Νικαιώτες παρατάχθηκαν με τους Βασιλόπουλο, Λιακόπουλο, Καράμπουλα, Δημητριάδη και Κατούφα. Ο Ηρακλής είχε την ψυχολογία και ξεκίνησε το παιχνίδι με τρίποντο του Καλαϊτζίδη, διαμορφώνοντας το 85-82 στο 41’. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ιωνικός θα απαντούσε με τον ίδιο τρόπο όπου και με τρίποντο του Δημητριάδη έπαιρνε εκ νέου την πρωτοπορία στο σκορ με 85-86. Μόνιμη πηγή κινδύνου ο Καλαϊτζίδης ο οποίος με δύο προσωπικές βολές ξανάδωσε το προβάδισμα στον Ηρακλή. Ίδια απάντηση από πλευράς Ιωνικού με τον Καράμπουλα και το σκορ στο 87-88, 46’’ πριν το τέλος. Και φθάνουμε στο σημείο που κρίθηκε το παιχνίδι. Πάσα του Καλαϊτζίδη στον Ρουτκάουσκας που «τρυπάει» την άμυνα των Νικαιωτών με τον Λιθουανό να πετυχαίνει το καλάθι και να δέχεται το φάουλ του Καλαϊτζίδη. Στη βολή ο Λιθουανός αστόχησε, όμως ο Κακαρούδης τη σκαμπίλισε ξαναδίνοντας κατοχή τους Θεσσαλονικείς, οι του Ιωνικού έκλεισαν στο καλάθι αφήνοντας τον «κρύο» Γιαννακίδη ελεύθερο. Το ρίσκο τους όμως το πλήρωσαν καθώς αυτός ευστόχησε σε αμαρκάριστο τρίποντο, γράφοντας το 92-88, 29’’ πριν τη λήξη. Ο Ιωνικός έκανε την επαναφορά, όμως ο Σάφτεναρ δε μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα εντός παρκέ, μετά από πάσα του Τσαγκαράκη με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Γρήγορο φάουλ στον Αποστολίδη του Ηρακλή, ½ βολές και 92-88. Το μόνο που κατάφερε ο Ιωνικός ήταν να μειώσει στο τελικό 93-90.

Το σχόλιο του ionikosnews.gr

Καταρχάς, για έναν ουδέτερο φίλαθλο του μπάσκετ, ήταν η διαφήμιση του αθλήματος. Όπως επίσης, δίκαιη η νίκη του Ηρακλή αν και όποια από τις δύο ομάδες κέρδιζε, θα το άξιζε.
Κατά δεύτερον, η Ομάδα μας έχει μεγαλώσει και συγκαταλέγεται πια στους «μεγάλους» και υπολογίσιμους του ελληνικού μπάσκετ. Και μόνο το δέος να μπαίνεις σε μια τέτοια «αρένα» όπως είναι το γήπεδο του Ηρακλή και να αναγκάζεις τον αντίπαλό σου να αναγάγει το εν λόγω παιχνίδι σε τελικό, γεμίζοντάς το, λέει πολλά (πάνω από 2 χιλιάδες στο κλειστό). Ειλικρινά, τουλάχιστον την τελευταία 20ετία, με μια μικρή εξαίρεση στο «Αρτάκης» απέναντι στον Πανιώνιο, πριν μερικά χρόνια, ο Ιωνικός δεν έχει βρεθεί σε αντίστοιχες συνθήκες, σε επίπεδο γηπέδου αλλά και κόσμου εντός αυτού.
Σίγουρα, η ήττα αφήνει στεναχώρια. Πιο πολύ, επειδή το παιχνίδι θα μπορούσε να έχει γύρει προς τα εδώ από την κανονική διάρκεια όταν και ισοφαρίστηκε σε νεκρό και αφετέρου επειδή ένα κακό διάστημα προς το τέλος του παιχνιδιού όπως  επίσης και ένα αντίστοιχο τέτοιο διάστημα στο τελευταίο λεπτό της παράτασης έκριναν ουσιαστικά το ματς.
Θα πρέπει ωστόσο να δούμε και την κατάσταση πιο ψύχραιμα. Ο Ιωνικός πλήρωσε τους 48 πόντους που έφαγε στο πρώτο ημίχρονο, αφήνοντας το σκορ να ξεφύγει. Πληγώθηκε από τη μάχη των ριμπάουντ αλλά και από τα γκαρντ του Ηρακλή όπου με τις ασίστ τους, τροφοδοτούσαν του Κακαρούδη και Ρουτκάουσκας με τους δύο να πετυχαίνουν τους μισούς πόντους της ομάδας τους. Ήταν επίσης τραγικός στο τρίποντο με 7/30 και 23%. Θα πρέπει όμως να αναλογιστούμε ότι η Ομάδα σκόραρε 82π. στην κανονική διάρκεια, παρουσιάζοντας από το παιχνίδι με την Καβάλα και έκτοτε μια τελείως άλλη εικόνα επιθετικά, με περισσότερους αυτοματισμούς και γενικότερα μια βελτιωμένη εκδοχή στο γενικότερο παιχνίδι της. Με μόλις το 1/3 του πρωταθλήματος να έχει διανυθεί, ήταν απαγορευτικό να βγουν αφενός συμπεράσματα και αφετέρου σημάδια απογοήτευσης. Αν στοιχίζει κάτι στη μέχρι τώρα πορεία του Ιωνικού, δεν είναι η σημερινή ήττα αλλά η ήττα στη Λάρισα, ιδίως με τον τρόπο που ήρθε. Στο παιχνίδι με τον «Γηραιό» η Ομάδα πάλεψε μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Σαφέστατα επίσης, έχασε με μια διαφορά (3π.) που αν τυχόν βρεθεί σε τέτοιο οριακό σημείο η βαθμολογική κατάταξη, δεν είναι απαγορευτική για να καλυφθεί στο Β’ Γύρο.
Στα αμιγώς τα του παιχνιδιού, άξια αναφοράς η συμμετοχή του Καράμπουλα που στα 37 του αγωνίστηκε 39/45 λεπτά, σκοράροντας αθόρυβα 15π. όντας αλάνθαστος στις βολές (11/11) όπως αλάνθαστος στις βολές ήταν και ο Δημητριάδης (5/5) κάνοντας ίσως το καλύτερό του παιχνίδι (15π. σε 26’) από τη στιγμή που ήρθε στη Νίκαια. Δυστυχώς, η πεντάδα Σοκ – Πολυτάρχου – Καλαϊτζίδης – Κακαρούδης – Ρουτκάουσκας, αποκεφάλισε τον Ιωνικό, βάζοντας πια στη θέση του οδηγού τους Θεσσαλονικείς.
Δεν υπάρχει όμως χρόνος για εσωστρέφεια και μεμψιμοιρία. Ο Ιωνικός καλείται μέσα σε ελάχιστες ημέρες να δώσει ένα κομβικό, ακόμα πιο κομβικό βάσει και του σημερινού αποτελέσματος παιχνίδι, στο Αιγάλεω απέναντι στον συνδιεκδικητή της ανόδου Διαγόρα Δρυοπιδέων που ξέρει πολύ καλά πως με ήττα, θα μείνει πολύ πίσω στην υπόθεση άνοδος. Είναι όμως μια πρώτης τάξεως ευκαιρία και για τους Νικαιώτες να αποδείξουν ότι διαθέτουν «μέταλλο» και όσο και να «αδειάζει» κάποιον με τέτοια ήττα όπως έρχεται, ότι συνεχίζει το δρόμο του μέχρι να βρεθεί στη «γη της επαγγελίας».
Ή όπως λέει το σχετικό απόσπασμα, «αλλά τι νόημα έχει το όνειρο, χωρίς μικρές νοθείες».

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 93-90
Δεκάλεπτα : 27-27, 48-47, 61-62, 82-82 (κ.αγ), 93-90
Διαιτητές :Παναγιώτου-Τζαφλέρης-Παντελίδης
Ηρακλής (Μέξας) : Αγγελακόπουλος, Αθανασούλας 6 (2/7 διπ., 5 ριμπ.), Σοκ 11 (2/6 τριπ., 5 ασίστ), Ρουτκάουσκας 23 (10/16 διπ., 10 ριμπ.), Πολυτάρχου 13 (3/7 τριπ., 5 ριμπ., 4 ασίστ), Κακαρούδης 23 (7/15 διπ., 1/3 τριπ.), Αποστολίδης 1, Καλαϊτζίδης 10 (2/3 τριπ., 5 ασίστ), Γιαννακίδης 4 (1/1 τριπ., 5 ριμπ.), Τζουγκαράκης 2.
Ιωνικός Νικαίας (Βετούλας) : Βασιλόπουλος 10 (2/2 διπ., 1/7 τριπ., 4 ασίστ), Δημητριάδης 15 (5/5 βολές, 2/3 διπ., 2/4 τριπ., 9 ριμπ.), Καράμπουλας 15 (11/11 βολές, 5 ριμπ.), Μπατής 5 (1/5 τριπ.), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 12 (6/7 διπ.), Κομποδιέτας 2, Σάφτενααρ 12 (5/7 διπ.), Κατούφας 4, Σαχπατζίδης, Κανονίδης 9 (2/6 τριιπ.), Τζαγκαράκης 6 (1/1 τριπ., 6 ριμπ.).

Επόμενο παιχνίδι: 15/12, 17.00