Η κακοδαιμονία του Ιωνικού συνεχίστηκε στον Υμηττό, όπου ο Αμύντας για μια ακόμη φορά έστησε «μπλόκο» στους Νικαιώτες υποχρεώνοντάς τους στην τρίτη τους ήττα στο πρωτάθλημα μετά από 16 αγωνιστικές. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα πλήρωσε τη χαλαρή διάθεση και τη μέτρια απόδοση του Α’ ημίχρονου με τη νίκη του Αμύντα να είναι δίκαιη. Σημαντική η συμπαράσταση των Rangers παρ’ ότι το μεγαλύτερο μέρος του συνδέσμου βρίσκεται ή είναι καθ’ οδόν για το Ηράκλειο όπου αύριο δίνει το δικό του «τελικό» ο ποδοσφαιρικός Ιωνικός.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Παπαδόπουλο, Βασιλόπουλο, Καράμπουλα, Μαυροκεφαλίδη και Πετροδημόπουλο. Οι «μπλε» ξεκίνησαν καλά στην επίθεση με ένα γρήγορο 0-4 ενώ στην άμυνα είχαν επιλέξει ζώνη όπου στην αρχή, με το παιχνίδι να είναι αναγνωριστικό, να είναι αποτελεσματική. Ωστόσο, ο Αμύντας ανέβασε στροφές με τον Ιωνικό να δείχνει μια «χαλαρότητα», ιδίως στης επίθεση και το σκορ να διαμορφώνεται στο 6-6 στο 4’. Κάπου εκεί, μπήκε δυνατά στον αγώνα ο Διαμαντόπουλος. Αρχικά με το δεύτερό του τρίποντο έγραφε το 13-8 στο 6’ και στην επόμενη φάση με νέο τρίποντο διαμόρφωνε το 16-10. Από πλευράς Νικαιωτών, αυτός που είχε επωμιστεί το «κουβάλημα» της ομάδας του ήταν ο Καράμπουλας. Και αφού πλέον το πήραν απόφαση ότι κοντά στο καλάθι δεν υπήρχαν πολλές πιθανότητες, οι του Αμύντα άρχισαν να απειλούν από μέση και μακρινή απόσταση. Και δικαιώθηκαν. Τη διαφορά μάζεψε με buzzer beater ο Καράμπουλας που ευστόχησε για 3π., μειώνοντας σε 24-20 που ήταν και το σκορ δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ποτέ δεν άκουσαν το καμπανάκι κινδύνου και έτσι ο Αμύντας, ο
οποίος ήταν καλά διαβασμένος βρήκε άσσους στο μανίκι από το πουθενά, με τον Μπάρμπα να ευστοχεί σε δύο τρίποντα και τη σκυτάλη να παίρνει από το ίδιο σημείο ο Γκαβανόπουλος με την άμυνα του Ιωνικού να βρίσκεται σε παθητικό ρόλο. Έτσι στο 14’ το σκορ ήταν 36-22 και λίγο αργότερα, 39-23 όπου και αυτή η διαφορά των 16π. ήταν η μεγαλύτερη στο παιχνίδι. Μετά τα απανωτά τρίποντα, και το τάιμ άουτ που πήρε ο Ιωνικός, οι Νικαιώτες μπήκαν πιο πεισμωμένοι και με ένα επιμέρους 7-0 μέσα σε 2’ μείωσαν σε 39-29. Ο Αμύντας ωστόσο άντεχε και έβρισκε τις επιθετικές λύσεις προκειμένου να κρατάει τη διαφορά άνω των 10π. Στο 18’ το σκορ ήταν στο 46-35 με τον Αμύντα να βρίσκει λύσεις από το τρίποντο από παίκτες που δεν το συνηθίζουν (Τοπάλι). Ο Ιωνικός μείωσε στην εκπνοή σε 49-39 όπου και ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός ξεκίνησε με τους Λιακόπουλο, Βασιλόπουλο, Καράμπουλα, Κανονίδη
και Μαυροκεφαλίδη σε μια προσπάθεια να χαμηλώσει το σχήμα και να πιέσει περισσότερο τον Αμύντα και δη τα αντίπαλα γκαρντ. Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν όντας άστοχες από το τρίποντο με τον Ιωνικό ωστόσο να «ροκανίζει» τη διαφορά και να μειώνει σε 51-46 στο 23’ με τον Καράμπουλα να είναι όλα τα λεφτά. Παρά τη μείωση του σκορ, ο Αμύντας κρατούσε σθεναρά, βρίσκοντας λύσεις τόσο από τον Κουκουνιά όσο και από τον Τοπάλι. Στο 27’ το σκορ ήταν στο 59-52. Κάπου εκεί και με τον Λιακόπουλο να κάνει άνω-κάτω την αντίπαλη άμυνα, ξεκίνησαν οι ασίστ κοντά στο καλάθι με τους Μαυροκεφαλίδη και Κανονίδη να είναι οι αποδέκτες. Οι Νικαιώτες μάλιστα προσπέρασαν και στο σκορ στο 29’ με το σκορ δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 62-61.

Στην τελευταία περίοδο έπεσαν κορμιά με τον Ιωνικό να ξεφεύγει για πρώτη φορά στο σκορ όταν και προηγήθηκε με 62-68. Κάπου εκεί ωστόσο, εμφανίστηκε ο πρώην «κάτοικος» Νίκαιας για μία εξαετία, Βαρδιάνος, και με δύο κομβικά τρίποντα ισοφάριζε το παιχνίδι σε 68-68 στο 34’, δίνοντας ψυχολογία στους γηπεδούχους. Αυτό φάνηκε στη συνέχεια καθώς ο Τοπάλι έκλεψε από τον Βασιλόπουλο και στην εξέλιξη της φάσης, ο Γκαβανόπουλος με νέο τρίποντο έδινε προβάδισμα με 71-68 στην ομάδα του, σηκώνοντας την «Πυρκάλ» στο πόδι. Παρά τη μείωση του σκορ με τον Λιακόπουλο, ο Βαρδιάνος με νέο τρίποντο έδινε φτερά στον Αμύντα (74-70). Τρομερός πλουραλισμός από τον Αμύντα με τον «Γκάβα» να είναι ο άνθρωπός του αυτήν την κρίσιμη στιγμή. Ο Ιωνικός πάντως, 2’ πριν το τέλος με τον «Λιακό» ισοφάριζε το παιχνίδι σε 77-77 και ενώ μέχρι τότε είχαν προηγηθεί δύο πολύ καλές άμυνες. Ωστόσο, στην επόμενη φάση, ο Κουκουνιάς από μέση απόσταση έδινε καθοριστικό προβάδισμα στον Αμύντα με 79-77. Ο Ιωνικός έχασε διπλή ευκαιρία, πρώτα με άστοχο τρίποντο του Καράμπουλα και έπειτα μετά από ριμπάουντ, η διείσδυση του Λιακόπουλου ήταν οριακά άστοχη. Φάουλ στον Τοπάλι και βολές με τον Αλβανό άσσο του Αμύντα να είναι ψύχραιμος και να δίνει προβάδισμα 4π. (81-77), 17’’ πριν το τέλος. Στην επαναφορά από το κέντρο, ο Ιωνικός εκτέλεσε γρήγορα και μείωσε σε 81-79 με τον Μαυροκεφαλίδη να ευστοχεί κάτω από το καλάθι. Ο Ιωνικός έκανε φάουλ στα 10’’ στον Κερασοβίτη που όμως δε δόθηκε με τον Αμύντα να σπάει την πίεση και να κυκλοφορεί τη μπάλα στο γήπεδο ώσπου ξανάγινε φάουλ στον ίδιο παίκτη, 2’’ πριν το τέλος με τις διαμαρτυρίες από τον πάγκο να είναι έντονες στους διαιτητές. Ο Κερασοβίτης ευστόχησε στην πρώτη, γράφοντας το 82-79, αστόχησε όμως στη δεύτερη, κάνοντας όμως γρήγορα φάουλ στον Κανονίδη. Ο Κανονίδης ωστόσο, αστόχησε στην πρώτη. Νομοτελειακά έπρεπε να αστοχήσει και στη δεύτερη για να βγει σουτ για τρίποντο. Όπως και έγινε με τον Μαυροκεφαλίδη να παίρνει το ριμπάουντ και δίνει στον ακροβολισμένο Καράμπουλα που ήταν στα πλάγια στο τρίποντο. Το σουτ ωστόσο δε μπήκε και το τελικό σκορ ήταν το 82-79 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια για τους γηπεδούχους.

Το σχόλιο του ionikosnews

Όταν «αδειάζεις» από στόχους, καθώς η ήττα του Ηρακλή την προηγούμενη εβδομάδα έκανε τυπική διαδικασία την υπόθεση άνοδος (μιας και χρειάζονται δύο νίκες μέχρι το τέλος) και όταν δεν έχει να «σπάσεις» κάποιο άλλο ρεκόρ (βλ. κατοστάρες), μοιραία αυτό περνά και στην ψυχολογία και αποτυπώνεται ακόμα και στις προπονήσεις που δεν έχουν την ίδια ένταση που είχαν παλιότερα. Ο Ιωνικός ήταν τουλάχιστον μέτριος στο Α’ ημίχρονο και το καταμαρτυρά το γεγονός ότι δέχθηκε 49 πόντους στο ημίχρονο από μια ομάδα που βάζει σε όλον τον αγώνα κατά μέσον 70 πόντους όπως και το γεγονός ότι η επίθεση βρισκόταν σε φτωχή συγκομιδή καθώς οι 39 πόντοι στο ημίχρονο γι’ αυτόν τον Ιωνικό, είναι λίγοι. Η τελική έκβαση του αγώνα, οφείλεται σε μεγάλο βαθμό σε αυτό. Κι όταν δε «σκοτώνεις» τον αντίπαλο σε τέτοια παιχνίδια και το πιστεύει, παρά το τελείως διαφορετικό πρόσωπο στο Β’ ημίχρονο και το +6 στην τελευταία περίοδο, ο Αμύντας, μια ομάδα συμπαγής και πολύ καλά διαβασμένη, έπιασε το μάξιμουμ της απόδοσής του και δικαιώθηκε. Βάσει και της προσπάθειάς του, δίκαιη η νίκη του που τον κρατά ακόμα και στο παιχνίδι της πεντάδας.

Για τους Νικαιώτες, μακράν ο καλύτερος ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με εκ νέου double-double (27 πόντοι, 12 ριμπάουντ) ωστόσο αυτή τη φορά ήταν ιδιαίτερα άστοχος από τα 6,75 (μόλις 1/6) κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά. Εξαιρετικός επίσης, για ακόμα ένα παιχνίδι, ο Καράμπουλας με 25 πόντους. Ο άνθρωπος που πήγε να «κλέψει» το ματς για τον Ιωνικό όμως δε μπόρεσε να κάνει και αυτό. Πολύ ουσιαστικός και ο Λιακόπουλος, τόσο εκτελεστικά (16 πόντοι) όσο και οργανωτικά όπως θετικός ήταν και ο Κανονίδης. Εκτός αυτών ωστόσο, ουδείς άλλος και όπως έχουμε ξαναγραψεί, όταν ο Βασιλόπουλος μένει σε χαμηλά επίπεδα, αυτό δυσκολεύει αρκετά την ομάδα. Μικρό επίσης rotation με ουσιαστικά 5 παίκτες να παίζουν στα 3/4 του παιχνιδιού και συνολικά να χρησιμοποιούνται 8.

Για τον Αμύντα που πέτυχε παλικαρίσια νίκη, MVP ήταν ο Τοπάλι ο οποίος κάθε χρονιά παρουσιάζεται όλο και πιο βελτιωμένος και με τους 14 πόντους αλλά και την οργάνωση του παιχνιδιού, αναπλήρωσε το κενό του Ζούπα και ηγήθηκε της μεγάλης νίκης. Κλασσικός «δήμιος» της πρώην ομάδας του, ο Βαρδιάνος με 15 πόντους (5/6 τρίποντα) όταν η μπάλα έκαιγε όπως επίσης μεγάλο παιχνίδι έκανε και ο Γκαβανόπουλος με 15 πόντους. «Δήμιος» και ο Κουκουνιάς με 14 πόντους όπως σημαντική συμβολή, ιδίως στο Α’ ημίχρονο είχε ο Διαμαντόπουλος με 13 πόντους.

Πλέον οι Νικαιώτες καλούνται να ψάξουν για τις δύο νίκες που θα κλειδώσουν και μαθηματικά την άνοδο, στα προσεχή παιχνίδι και αρχής γενομένης από το προσεχές παιχνίδι με τον Εθνικό στον Πλάτωνα. Για τον Αμύντα, αν θέλει να κυνηγήσει την πεντάδα, αυτός ο στόχος περνάει από την Καβάλα, η οποία βρίσκεται σε δεινή θέση και θέλει μόνο νίκη προκειμένου να ξεκολλήσει από την προτελευταία θέση.

Συνοπτική επισκόπηση της αγωνιστικής

Μεγάλο προβάδισμα για την άνοδο πήρε ο Ηρακλής ο οποίος νίκησε τον Ερμή Αγιάς, κάνοντας το 1-1, είναι οριστικά δεύτερος και άρα έχει το πλεονέκτημα έδρας, ενώ μετά την ήττα των Νικαιωτών, αν και οι πιθανότητες είναι αμυδρές, δεν ξεγράφει και την πρώτη θέση. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ μέχρι το 27’ με τον Ηρακλή να φαίνεται ότι καθαρίζει το ματς όταν και στο 31’ προηγήθηκε με διψήφια διαφορά. Ωστόσο, 5’ πριν το τέλος, ο Ερμής με τρίποντο του Τσιλούλη, μείωσε στον πόντο, δίνοντας άγρια ομορφιά στο παιχνίδι. Τελικά Σοκ – Ρουτκάουσκας – Κακαρούδης πήραν από το χέρι τον «Γηραιό» και τον οδήγησαν στη νίκη εκ του ασφαλούς. Από τον Ερμή, οι Κόμματος και Λόλας δεν ήταν αρκετοί με τους Λαρισαίους να καλούνται πια να κάνουν 2/4 νίκες προκειμένου να κλειδώσουν την 3η θέση.
Στον Πειραιά, για περισσότερο από 30’ «μπαστούνια» τα βρήκε ο Χαρίλαος Τρικούπης απέναντι στον ήδη υποβιβασμένο Εθνικό, ο οποίος μάλιστα βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 8 πόντους διαφορά. Ωστόσο, στα τελευταία 8’, ο Εθνικός «έσκασε» και οι Μεσολογγίτες μετέτρεψαν μια δύσκολη έκβαση σε ένα παιχνίδι με σκορ και θέαμα σκοράροντας 100 πόντους (30 στην τελευταία περίοδο). Επόμενο παιχνίδι για τον Χαρίλαο Τρικούπη, με το Ψυχικό εντός με τους Μεσολογγίτες να έχουν εδραιωθεί για τα καλά στην πεντάδα, πηγαίνοντας μέχρι τέλους. Για τους Πειραιώτες, Μίχαλος και Κοκορόγιαννης οι διακριθέντες, παρουσιάζοντας αρκετά καλό πρόσωπο στα τελευταία παιχνίδια και στη συνέχεια θα πάνε για να είναι όσο πιο ανταγωνιστικοί γίνεται.
Χωρίς να ιδρώσει, έφτασε στη νίκη ο Διαγόρας Δρυοπιδέων ο οποίος από τα πρώτα λεπτά τέλειωσε την υπόθεση νίκη απέναντι στην Καβάλα που μάλλον είχε το μυαλό της ήδη στο επόμενο εντός – τελικό με τον Αμύντα.
Μεγάλη νίκη που τη διατηρεί σε απόσταση βολής από την πεντάδα πήρε η Καρδίτσα η οποία επικράτησε της Καστοριάς, παίρνοντας μάλιστα και τη διαφορά σε περίπτωση που χρειαστεί. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ στη μεγαλύτερη διάρκειά του με το αποτέλεσμα να κρίνεται στα 4’ τελευταία λεπτά με τον Μαγκουνή να είναι καθοριστικός. Όλα για όλα πια για την Καρδίτσα που αν περάσει και από το Πευκοχώρι, θα διατηρήσει σημαντικές πιθανότητες να προλάβει την πεντάδα. Έχασε ευκαιρία από την άλλη η Καστοριά να βρεθεί στην πεντάδα και πλέον με το Μαρούσι εντός, την επόμενη αγωνιστική, οφείλει να κερδίσει προκειμένου να διατηρήσει τις λιγοστές της πιθανότητες για την πεντάδα.
Επιστροφή στις νίκες για τον Ιπποκράτη Κω μετά το ηχηρό χαστούκι της προηγούμενης αγωνιστικής. Οι Κώοι τα βρήκαν δύσκολα απέναντι στον Κόροιβο όντας κοντά στο σκορ για 30’. Στην τελευταία ωστόσο περίοδο, ανέβασαν στροφές και πήραν μια σημαντική νίκη προκειμένου να έχουν τις ελάχιστες πιθανότητες για το κυνήγι της πεντάδας. Δύσκολο το έργο τους καθώς, φιλοξενούνται από τον Ηρακλή την επόμενη αγωνιστική. Στον Κόροιβο δεν θα τα βάψουν και «μαύρα» ωστόσο είναι σίγουρο ότι έχουν «σημαδέψει» το παιχνίδι με τον Διαγόρα εντός, μπαίνοντας στην τελική ευθεία για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στα πλέυ άουτ.
Μεγάλη νίκη που σχεδόν του εξασφαλίζει την άνετη παραμονή, πήρε το Ψυχικό επί του Πευκοχωρίου. Μέχρι το ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικοί οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι από ένα σημείο και μετά μάλλον σκέφτονταν το επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με την Καρδίτσα που πρέπει να πάρουν, νοιώθοντας ήδη την καυτή ανάσα της Καβάλας που βρίσκεται σε απόσταση βολής.
Τέλος, στο ντέρμπυ της ουράς, μεγάλος νικητής ήταν η ομάδα του Αμαρουσίου με τον Απόλλωνα Πατρών να χάνει ένα ακόμα παιχνίδι στις λεπτομέρειες. Τρομερό παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και το παιχνίδι να είναι στο Χ, 30’’ πριν το τέλος. Εκεί ευστόχησε ο Παπαγεωργόπουλος κάνοντας το 75-73 με τον Ζούμπο να μειώνει σε 75-74, τις δύο ομάδες να είναι εύστοχες στη ρώσικη ρουλέτα των βολών και τους Πατρινούς να χάνουν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση με άστοχο σουτ τριών πόντων του Βλάχου. MVP του παιχνιδιού ο νεαρός Στασινός ενώ από τον Απόλλωνα, Καζαρνόφσκι, Στεφανίδης και Ζούμπος προσπάθησαν αλλά αυτό δεν έφτανε. Τουλάχιστον ο Απόλλωνας κράτησε τη διαφορά σε ενδεχόμενο πιθανής ισοβαθμίας. Δύσκολες εκτός έδρας αποστολές για αμφότερους με τους Πατρινούς να παίζουν στη Λάρισα και το Μαρούσι να πηγαίνει στην Καστοριά.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 82-79
Δεκάλεπτα: 24-20, 49-39, 62-61, 82-79
Διαιτητές: Θεονάς-Κωνσταντινόπουλος-Λύρας

Αμύντας (Ζαβός): Καμπούρης, Τοπάλι 14 (1), Διαμαντόπουλος 13 (3), Βαρδιάνος 15 (5), Κερασοβίτης 3, Κουκουνιάς 14, Μπάρμπας 8 (2), Γκαβανόπουλος 15 (2), Κωνσταντακόπουλος.

Ιωνικός Νικαίας (Βετούλας): Βασιλόπουλος, Καράμπουλας 25 (3), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 16, Κομποδιέτας 2, Σάφτενααρ 2, Παπαδόπουλος, Μαυροκεφαλίδης 27 (1), Κανονίδης 7

Επόμενος αγώνας: 20/04, 17.00