Ούτε φέτος κατόρθωσε ο Ιωνικός Νικαίας να κάνει κάποια αξιόλογη πορεία στο Κύπελλο καθώς όπως πέρσι με τον Ιπποκράτη έτσι και φέτος από τον Κολοσσό Ρόδου, γνώρισε την ήττα μέσα στο «σπίτι» του με 79-73 και αποχαιρέτισε το θεσμό. Η λάθος διαχείριση από την πάγκο στην τελευταία περίοδο στοίχισε πολύ με τους Νικαιώτες να δέχονται 29 πόντους (!!). Παρά το εργάσιμο της ημέρας και την 24ωρη απεργία στα ΜΜΜ, περισσότεροι από 600 φίλοι της Ομάδας βρέθηκαν δίπλα της με τον πυρήνα των οργανωμένων να μη σταματά λεπτό το τραγούδι.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Λόρενς, Μπαρτ, Δημάκο, Τζόουνς και Μαυροκεφαλίδη.
Εκτός για ακόμα ένα παιχνίδι οι Μπατής, Σχορτσιανίτης, Χατζηκυριάκος και Ανδρονικασβίλι. Το ξεκίνημα του Ιωνικού στο παιχνίδι ήταν νωθρό, ιδίως στην επίθεση με το σκορ στο 3’ να είναι στο 0-5. Από τους Ροδίτες, ο Αγκμπελέζε ήταν κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια. Από την άλλη, οι Νικαιώτες ότι λύσεις έβρισκαν ήταν από την περιφέρεια. Η επιμονή του Κολοσσού να «χτυπάει» κοντά στο καλάθι απέδιδε με τον Ιωνικό να αδυνατεί να ακολουθήσει τις «αλλαγές» στα σκριν και έτσι η αεροπορία του Κολοσσού να αντιμετωπίζει miss match με τα κοντύτερα γκαρντ των Νικαιωτών και να πετυχαίνει εύκολους πόντους. Η αλλαγή του Σάφτεναρ που πέρασε για να ματσάρει με τον Τουτζιαράκη ήταν η καμπή της αντεπίθεσης του Ιωνικού με τον Ολλανδό να αποδεικνύει στη συνέχεια το γιατί. Σκορ δεκαλέπτου, 13-21 με τον Ιωνικό να μαζεύει τη διαφορά κι ενώ έφτασε και το διψήφιο.

Στο Β’ δεκάλεπτο, αφενός ο Σάφτεναρ συνέχιζε να ανεβάζει στροφές και μαζί να σπρώχνει την
ομάδα του. Στην εξίσωση μπήκε και ο Χαραλαμπόπουλος και έτσι ο Ιωνικός στο 12’, μείωνε σε 20-23. Κι ενώ ο Ιωνικός ισοφάριζε για πρώτη φορά στο παιχνίδι σε 27-27, ο Κολοσσός είχε την απάντηση στο πρόσωπο του βραχύσωμου Τζάκσον. Τόσο αυτός όσο και ο Κρομά, ο MVP κατά τ’ άλλα του παιχνιδιού, έδιναν εκ νέου το προβάδισμα με 27-32. Ο Στέργιος Κουφός σε εκείνο το σημείο έβγαλε «λαγό από το καπέλο» του. Ο Στιθ πέρασε στο παιχνίδι κι έδωσε πόντους στην επίθεση. Αμυντικά, οι Νικαιώτες, περιόρισαν αισθητά τους φιλοξενούμενους, «κόβοντας» την πάσα στην αδύναμη πλευρά και άρα το ελεύθερο σουτ της επίθεσής τους. Έτσι ο Ιωνικός, στο 18’ προσπερνούσε με 35-32. Σκορ ημιχρόνου, 37-36.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός ξεκίνησε με τους Λόρενς, Δημάκο, Στιθ, Τζόουνς και Μαυροκεφαλίδη. Αυτός που μπήκε δυνατά στο παρκέ ήταν ο Κολοσσός ο οποίος πολύ σύντομα πέρασε μπροστά στο σκορ. Με τον Σάφτεναρ να δίνει πολλά στην άμυνα και το σκοράρισμα να μοιράζεται στην επίθεση, ο Ιωνικός έβγαλε και δευτερεύοντες αιφνιδιασμούς και προσπέρασε στο 25’ με 47-43. Επιθετικά, ο Χαραλαμπόπουλος έδωσε πολλές επιθετικές λύσεις. Στο 27’ με τρίποντο του Σάφτεναρ διαμορφώθηκε το 54-47 και λίγο αργότερα με νέο τρίποντου του Χαραλαμπόπουλου, ο Ιωνικός έπαιρνε διψήφια διαφορά (58-47). Στην επόμενη φάση, που ο Ιωνικός βρέθηκε στην επίθεση, ο Ιωνικός διεύρυνε έτι περισσότερο το προβάδισμά του (60-47). Το σκορ του δεκαλέπτου διαμορφώθηκε στο 63-50 μετά από τρίποντου του Μπαρτ.

Όλα έμοιαζαν ιδανικά ως εκείνο το σημείο. Ο Στέργιος Κουφός πήρε την απόφαση να ψηλώσει
αρκετά το σχήμα στην τελευταία περίοδο. Κράτησε στον πάγκο τους Χαραλαμπόπουλο και Στιθ και έπαιξε με τους Λόρενς, Μπαρτ, Τζόουνς, Μαυροκεφαλίδη και Σάφτεναρ. Ο Ιωνικός ναι μεν θωράκισε την παρουσία του στο καλάθι, όμως υπολόγιζε χωρίς τον… Τζάκσον ο οποίος με μακρινά σουτ ξεκλείδωσε την άμυνα των γηπεδούχων. Τότε, σε μια προσπάθεια να περιοριστεί ο βραχύσωμος γκαρντ, ανέλαβε δράση ο Ντάνιελς. Ο Ιωνικός προσπαθούσε από ατομικές κυρίως προσπάθειες να κρατήσει τη διαφορά και το κατάφερνε εν μέρει. Στο 35’ μετά από καλάθι και φάουλ του Μπαρτ, ο Ιωνικός ήταν μπροστά με 70-61. Σε εκείνο το σημείο, ο Ιωνικός έμεινε τελείως από «καύσιμα» και ουσιαστικά «έζησε και πέθανε» με εκείνη την πεντάδα. Ένα αναπάντητο σερί 7-0 του Κολοσσού, έδειξε την πραγματική εικόνα ∙ το momentum ήταν με τους Ροδίτες. Χωρίς φρεσκάδα στην επίθεση και με σουτ τα οποία ήταν άστοχα, ο Ιωνικός δε θα μπορούσε να είχε τύχει. Έτσι το 70-61 έγινε 70-75 μετά από τρίποντο του Κρομά και με λιγότερο από λεπτό να απομένει για το τέλος. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωνε σε 73-75 και έδινε νέες ελπίδες, 22’’ πριν το τέλος. Τότε έγινε φάουλ προκειμένου να σταματήσει ο χρόνος. Ο Κρομά ήταν ψύχραιμος στις βολές και ο Κολοσσός ανέκτησε το "μαξιλαράκι ασφαλείας". Ο Ιωνικός επιτέθηκε γρήγορα, όμως ο Δημάκος δεν ευστόχησε από το τρίποντο και έγινε φάουλ στον Πουλιανίτη. Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι διακόπηκε, καθώς απειλήθηκε σύρραξη μεταξύ του πάγκου των Ροδιτών και πιο συγκεκριμένα των Αμερικάνων των φιλοξενουμένων και μερίδας οπαδών του Ιωνικού που βρίσκονταν στο πέταλο. Όταν ξεκίνησε εκ νέου το παιχνίδι, οι Ροδίτες δεν λάθεψαν από τις βολές. Νέες βολές για Κολοσσό και τελικό σκορ 73-79 με την ένταση να μη σταματά για αρκετή ώρα μετά το παιχνίδι ενώ υπάρχει αναφορά και στο φύλλο αγώνα.