Χωρίς να αφήσει περιθώρια στον αντίπαλό του, ο Ιωνικός πέρασε σαν σίφουνας από τη Δράμα, επικρατώντας με 0-3 του τοπικού Πανδραμαϊκού. Από το ξεκίνημα οι παίκτες του Δημήτρη Αρναούτη πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και προηγήθηκαν με 0-1 με τον Τιεντσέ στο 14'. Οι Νικαιώτες κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το ημίχρονο και στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 53', διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κρητικό. Η αποστολή τους έμελλε να γίνει πιο εύκολη καθώς στο 59', οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Διαμαντίδη. Το τελικό 0-3 έγραψε στο 90' ο Ντάγκρας.

Στη μακεδονική πόλη, έδωσαν το παρών, μεμονωμένα και οπαδοί του Ιωνικού.

Πλέον, οι Νικαιώτες θα περιμένουν την κλήρωση της Τρίτης όπου και θα μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους στο θεσμό. Αν ο Ιωνικός κληρωθεί με ομάδα της Σούπερ Λιγκ 2 (που είναι και το πιο πιθανό) θα δώσει τον εν λόγω αγώνα, εντός έδρας.